Prawa najemcy a bezpieczeństwo mieszkania – jakie są Twoje prawa?

PRAWA NAJEMCY A BEZPIECZEŃSTWO MIESZKANIA – JAKIE SĄ TWOJE PRAWA?

Wynajem mieszkania to popularna forma lokowania pieniędzy, czy stałe miejsce zamieszkania. Wszystko zależy od sytuacji życiowej, ale co jest oczywiste, najemca ma swoje prawa, o których warto wiedzieć. Najważniejszym elementem jest bezpieczeństwo mieszkania, o czym należy pamiętać na każdym etapie wynajmu.

  1. PRZYJMUJE PAN POKOJE?

Najważniejszą rzeczą, przy wynajmie apartamentu lub pokoju, jest to, czy wynajmujący ma status człowieka prywatnego, czy wchodzi w intencję prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku tańszych ofert, często prowadzący wynajem nie formalizuje umów, nie wystawia rachunków i unika opłacania podatków. Warto jednak wiedzieć, że taka sytuacja jest niezgodna z prawem.

  1. USTAWA O NAJEMNIE

Ustawa o najmie reguluje wiele kwestii, które związane są z najmem, a przede wszystkim dotyczą praw najemcy. Wynajmujący nie może naruszać prawa do prywatności, nie może bez zgody najemcy dokonywać zmian w mieszkaniu, a w razie konieczności naprawy należy wcześniej uzgodnić terminy. Ważne jest również to, aby umowa wynajmu była sporządzona odpowiednio, co stanowi lepszą ochronę najemcy.

  1. BEZPIECZEŃSTWO MIESZKANIA

Właściciel lokalu powinien zapewnić, że budynek, w którym znajduje się mieszkanie, jest w dobrym stanie, a drzwi i okna posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed włamaniem. Ponadto powinien być zapewniony dostęp do takich urządzeń jak czujnik dymu czy detektor gazu.

  1. ZGŁASZANIE USTEREK

Najemca w związku z wynajmem lokalu powinien zgłaszać wszelkiego rodzaju usterki bądź awarie, wskazywać na nieprawidłowości, np. w elektryce, które jakiekolwiek zagrożenie będą stwarzać dla mieszkańców. Właściciel natomiast powinien usunąć stwierdzone wady w okresie kilkudniowym lub kilkutygodniowym.

  1. WYJŚCIE Z UMAWY

Jeśli nie spodoba Ci się warunki wynajmu, bez obawy możesz odejść ze stosunku, ale pod pewnymi warunkami. O to, jakie są warunki wypowiedzenia umowy najmu, można przeczytać w umowie, która została podpisana przez dwie strony. Poza tym, jeżeli wynajmujący narusza twoje prawa lub warunki umowy natychmiast zwróć się o pomoc do sądu, który zapewni ci odpowiednie przestrzeganie prawa.

Pamięć o prawach wynajmującego to konieczność, ale zarówno najemcy jak wynajmujący powinni zadbać o bezpieczeństwo mieszkań. Znajomość przepisów oraz bezpieczeństwo to dwie najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Właśnie dlatego warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby mieć najlepsze rozeznanie w swoich prawach.